ISTORICUL PROTOPOPIATULUI ORTODOX GHERLA

 

Cu toate că despre viaţa religioasă ortodoxă din Gherla şi împrejurimi se poate vorbi din cele mai vechi timpuri, despre o organizare temeinică a ei se poate vorbi doar începând cu secolul al XX – lea. Mai exact cu anul 1950 când protopopiatele ortodoxe s-au reorganizat în conformitate cu noile structuri teritoriale ale statului român. Astfel, în judeţul Someş s-au format opt protopopiate de plasă, unul din ele având reşedinţa la Gherla. Primul protopop de Gherla a fost Pr.dr. Nicolae Costin, fost preot paroh în Iclod şi transferat la Parohia Gherla I odată cu numirea sa ca protopop. Păstorirea sa n-a fost de durată întrucât în iunie 1950 a fost arestat şi dus la canal, fiind eliberat în 12 decembrie 1950. La conducerea protopopiatului, până în anul 1960, îl găsim pe preotul Vasile Loga. După trecerea la cele veşnice a acestuia, protopop este ales Pr. Roman Răzlog, originar din Cernăuţi. În anii păstoririi sale, atât ca protopop, cât şi ca preot paroh al Parohiei Gherla I, s-a dovedit un bun administrator şi părinte sufletesc.

În anul 1968, Protopopiatul Gherla se desfiinţează, parohiile acestuia fiind subordonate protopopiatului Dej. Această stare de fapt a durat până în anul 1997, când a fost reactivat, în fruntea lui fiind aşezat Pr. Ioan Morar.

Pr. Ioan Morar s-a născut în 19 aprilie 1942 în Satulung, com. Borşa, jud. Cluj, în familia Morar Ioan şi Ana, n.Chiş. Studii: Şcoala Elementară de 4 ani din Satulung, Şcoala Elementară de 7 ani din Giulaula, com. Borşa, Seminarul Teologic Ortodox din Cluj (1959-1963), Institutul Teologic Ortodox de rang Universitar din Sibiu, promoţia 1968.

S-a căsătorit cu Maria Colceriu din Voievodeni, com. Dragu, născută în 3 octombrie 1948 în familia Colceriu Alexandru şi Ilişca, n. Onaţ. Hirotonit în Cluj, în 3 octombrie 1968 diacon, iar în 5 octombrie 1968 preot în Jichişu de Jos,  cu filia Tărpiu (01.11.1968-31.10.1972). Pentru o scurtă perioadă de timp a fost tranferat preot la parohia Rodna (01.11.1972-30.11.1972), după care s-a întors în prima parohie, Jichişu de Jos cu filia Tărpiu (01.12.1972-31.03.1976).

Din 1976 este preot paroh al parohiei Gherla III cu filia Hăşdate (01.04.1976-prezent), unde şi construieşte o biserică nouă, mai mare, pentru nevoile credincioşilor din Gherla. O scurtă perioadă de timp este consilier eparhial (1990), iar din 1997, odată cu reînfiinţarea protopopiatului Gherla, este ales protopop (01.04.1997-2007). Hirotesit iconom (18.05.1984), stavrofor (23.03.1992). Autor al volumelor: „Misiune şi confesiune“, Ed. Ecclesia, M-rea Nicula, 2004, „Din zborurile minţii pentru statornicia inimii “, Ed. Astra-Dej, 2008; “Prinţul marilor dileme”, Ed. Ecclesia, Nicula 2010. Copii: Paul, n. în 30.08.1964; Teodora-Cristina, n. în 24.07.1976.

Pr. Aurel Mureşan s-a născut în 31 mai 1948,  în satul Sîntejude-Vale, com. Ţaga, jud. Cluj, în familia Mureşan Vasile şi Lina, născută Chezan. Studii: Şcoala Elementară din Sîntioana (1955-1962), Şcoala Profesională de Construcţii Metalurgice din Hunedoara,  Liceul „Petru Maior“ din Gherla (1969-1973), Seminarul Special din Curtea de Argeş (1974-1977),  Institutul Teologic Ortodox de rang Universitar din Sibiu, promoţia 1981; licenţă din februarie 1982 cu teza „Biserica,  factor educativ în formarea caracterului”.

 

S-a căsătorit în 24 iulie 1971 în Gherla cu Chiorean Săndica,  născută în 3 ianuarie 1953  în satul Săcălaia, com. Fizeşu Gherlii, în familia Chiorean Traian şi Ana,  n. Balea. Hirotonit diacon de episcopul Pavel Şarpe în 5 iunie 1977 în Curtea de Argeş şi preot de episcopul vicar Iustinian Chira Maramureşanul  în Cluj-Napoca, în 3 septembrie 1977. Lăcătuş-mecanic la I.C.S.Hunedoara (03.08.1966 -  31.10.1968), militar în termen  (21.10.1968-11.02.1970), lăcătuş-mecanic la I.C.S.Hunedoara (02.04.1970-02.02.1971), mecanic la I.I.L. „Someşul“ din Gherla (11.03.1971-07.10.1974), preot-paroh în  Sîntejude cu filia  Sîntejude-Vale (01.10.1977-29.02.1983), Chiuieşti (01.03.1983-29.02.1991), Gherla II (01.03.1991-prezent); protopop al Protopopiatului Ortoox Român Gherla (15.07.2007-31.03.2012). Hirotesit iconom stavrofor (03.09.1996). Copii:  Aurel Traian, n. în 05.05.1977,  Ana Carolina, n. în 23.08.1979, Petru,  n. în 23.11.1980.

 

 

 

Începând cu data de 01.04.2012, la cârma Protopopiatului Ortodox Român Gherla a fost numit Părintele Iulian Paul Isip.

 Pr. Iulian Paul Isip, s-a născut în anul 1983 la data de 25 iulie, în municipiul Bistriţa, judeţul Bistriţa-Năsăud, din părinţii Nicolae şi Georgeta Isip, născută Meşter.

A frecventat între anii 1990-1998 cursurile Şcolii Generale nr. 3 “Avram Iancu” din Bistriţa, iar după terminarea clasei a VIII-a, a fost admis la Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, pe care l-a absolvit în anul 2003. În acelaşi an, a fost admis la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, secţia Teologie Pastorală, ale cărei cursuri le-a încheiat, cu ajutorul lui Dumnezeu, în anul 2008, obţinând tilul de licenţiat cu lucrarea: Riturile Funerare în tradiţia răsăritului creştin, la disciplina Teologie Liturgică, întocmită sub îndrumarea Pr. Ioan Bizău. În 27 August 2006 s-a căsătorit cu prof. Maria Zaharie, din Susenii Bârgăului, născută din părinţii Nicolae şi Maria Zaharie. Din 20 decembrie 2006, este preot paroh al parohiei Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, din Băiţa, Protopopiatul Gherla, judeţul Cluj. În toamna anului 2008, a fost admis la cursurile de masterat, secţia istorico-practice din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, cursuri pe care le-a încheiat în iulie 2009, cu lucrarea: Antropologie în rânduielile de intrare în monahism a răsăritului creştin>, la disciplina Teologie Liturgică, întocmită sub îndrumarea Pr. Ioan Bizău. În calitate de preot paroh, din anul 2007 până în septembrie 2010, a întreprins lucrări de renovare a Bisericii parohiale cu hramul Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil. Ca urmare firească a înnoirii lăcaşului de cult, a urmat resfinţirea ei, care, cu binecuvântarea Î.P.S. Părinte Mitropolit Bartolomeu Anania, a avut loc în ziua de 12 Septembrie 2010, oficiată de Preacuviosul Părinte Arhimandrit Dumitru Cobzaru. De asemenea, tot în această perioadă s-au făcut demersurile necesare construirii unei noi case parohiale. Până în acest moment, casa parohială este acoperită, urmând ca în perioada următoare să se înceapă lucrările de finisare. Începând cu data de 01.04.2012, prin vrerea lui Dumnezeu şi binecuvântarea Î.P.S. Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei Andreicuţ, şi-a început activitatea de protopop. În calitate de protopop, are misiunea grea de a ridica un sediu administrativ, necesar pentru buna desfăşurare a activităţii unui protopopiat. În lipsa unui astfel de edificiu, protopopiatul s-a tot mutat dintr-un loc în altul, făcându-i activitatea ineficientă. O clădire permanentă, în slujba activităţii sale, ar acorda demnitate preoţimii ortodoxe din această parte a ţării, ar eficientiza misiunea sa în rândul credincioşilor şi ar întări identitatea Bisericii Ortodoxe, singura care nu are un sediu reprezentativ la ora actuală în Municipiul Gherla.

 

 

Pagina principala Sitemap Contact Termeni si conditii ©2012 Protopopiatul Ortodox Gherla.Toate drepturile rezervate.